Sublime Text 2 İnceleme

Sublime Text 2

Size bu zamana kadar kullandığınız editörleri unutturacak kadar güçlü,hızlı,ücretsiz ve platform bağımsız bir text editördür. Sublime Text’i satın alırsanız arada sırada çıkan can sıkıcı uyarıdan kurtulmuş olursunuz.

İlk bakışta sahip olduğu yetenekleri göremeyebilirsiniz ama bu yazıyı okuyunca neden sizde artık Sublime Text editörüne geçmeyi isteyeceksiniz. Şuanda Google yazılımcıları da dahil olmak üzere bir çok developer bu editörü kullanıyor. Bu kadar övdükten sonra editörümüzü diğer editörlerden farklı kılan ve daha güçlü yönlerini göstereceğim yazıma başlamak istiyorum.Öncelikle fark yaratan paketlerimizi kurmadan önce paket yöneticisini kurmamız gerekiyor. Maalesef tek eksik yönü paket yöneticisinin kurulu gelmiyor olması. Paket yöneticisini kurmak için aşağıdaki kodu konsola yazıp çalıştırmanız gerekiyor. Konsolu açmak için ise view menüsünden show console a tıklamanız gerekiyor (menu\view\show console)  veya (CTRL + ”  ) tuş kombinesiyle konsolu açabilirsiniz.

1
import urllib2,os; pf='Package Control.sublime-package'; ipp=sublime.installed_packages_path(); os.makedirs(ipp) if not os.path.exists(ipp) else None; urllib2.install_opener(urllib2.build_opener(urllib2.ProxyHandler())); open(os.path.join(ipp,pf),'wb').write(urllib2.urlopen('http://sublime.wbond.net/'+pf.replace(' ','%20')).read()); print 'Please restart Sublime Text to finish installation'

kodu çalıştırdıktan sonra Sublime Text programını kapatıp açtıktan sonra paket yöneticiniz kurumuş olacaktır. Sublime Text editöründeki en belirgin ayırt edici özellik ise içeriğinizin ön izlemesini sağ tarafta görebilmeniz ve bu bölümü kullanarak hızlıca istediğiniz bölüme erişebilmeniz. Ayrıca Sublime Text çok güçlü tema desteğiyle birlikte geliyor. Benim en çok sevdiğim tema ise Monokai temasıdır. Temaları denemek için (menu\preferences\color scheme) menüsüne bakabilirsiniz.

Sublime Text’in en güzel yanlarından biri de Goto Anything diye adlandırılan hızlı erişim uygulamasıdır. Kod yazarken (CTRL + g ) tuşlarına bastığınızda bir pencere açılacaktır. Açılan pencerede (:) noktalı virgül ile gelir satır numarasını yazdığınızda hemen ilgili satıra gidebilirsiniz. Noktalı virgül yerine (@) yazarsanız eğer veya (CTRL + r) tuşlarına basarsanız size kodunuz içindeki metodlara ulaşmanızı sağlayacaktır. (CTRL + SHIFT + p) tuşlarına bastığınızda ise komut penceresini açacaktır. Dilerseniz burada install  diye yazmaya başlarsanız paket kurmak için install package  penceresini açacağınız komutu görebilirsiniz. Şu adresten bütün kısayolları görebilirsiniz.

Sublime Text te proje oluşturmanız ve projelerinizi yönetmeniz için proje desteğide bulunmaktadır. Yine bir diğer ayırıcı özellikte dosyaya tıkladığınız anda dosyayı göstermesi. Şaşırtıcı derecede hızlı dosya açma hızı var. değişiklik yaptığınızda veya çift tıkladığınızda dosya üzerinde hemen dosyayı açmış oluyorsunuz. Bir başka yazımda Sublime Text editöründe kurabileceğimiz, hayatımızı kolaylaştıran eklentilerden bahsedeceğim.

 

İndirme Linkleri :

 

 windows 64 bit


 windows 32 bit

 windows portable

 linux 64 bit

 linux 32 bit

 linux portable

 apple (OS X 10.6 veya 10.7 gerekli)

 

Yorum Yaz

You must be logged in to post a comment.